Oldalak

Keresés

Alkotmány és politika


        A Magyar Köztársaság Alkotmányának főbb pontjai
Általában… Az Alkotmány az „alaptörvényünk”. Ez annyit jelent, hogy a Magyar Köztársaság alapberendezkedését, alapvető működését, a főbb állami szereplők feladatait szabályozza, írja elő. A bevezetőben pl. leszögezi, hogy Magyarország államformája köztársaság.
Főbb pontjaiban szabályozza az alábbiak feladatát, szerepét:

·         Az Országgyűlés
·         A köztársasági elnök
·         Az Alkotmánybíróság
·         Az ombudsmanok
·         Az Állami Számvevőszék
·         a Magyar Nemzeti Bank
·         A Kormány
·         A Magyar Honvédség és rendvédelmi szervek
·         A helyi önkormányzatok
·         A bírói szervezet és ügyészség

+ meghatározza:
·         Alapvető jogok és kötelességek
·         A választások alapelvei
·         A Magyar Köztársaság fővárosa és nemzeti jelképei
        A magyar államszervezet működése:
Nagyon tömören: Mint minden országban (na jó, kivéve talán jelenleg Szudánt vagy Kongót), az Országgyűlés törvényeket alkot, a Kormány „kormányoz”; a kormány tagjai a miniszterelnökön kívül miniszterek, akik általában egy minisztériumot (tárcát) vezetnek. Kivéve a tárca nélküli miniszter. A minisztériumokban folyik az állami folyamatok szervezésére, működtetésére a  szakmai munka (ebben sokan kételkednek, szerintük max. az itóka folyhat ott). Az igazságszolgáltatásért a bíróság felel. Nem tudom, mit akarnak ezzel, erről több tucat oldal lehetne írni.
        Magyarország politikai, külgazdasági és kulturális kapcsolatai a célnyelvi országokkal (Külügyminisztérium honlapjáról csemegézve:)
·         Anglia:
§  Az Egyesült Királysággal 1947. szeptember 16-án vettük fel újra a diplomáciai kapcsolatokat, amelyek 1963. dec. 21-én emelkedtek nagyköveti szintre. A magyar-brit konzuli kapcsolatok kiegyensúlyozottak és zökkenőmentesek. A kapcsolatok folyamatos élénkülésének és a két ország közötti beutazások dinamikus növekedésének következményeként a konzuli tevékenység súlypontja fokozatosan az érdekvédelmi, tájékoztatási és tanácsadási területre tevődik át.
§  Politikai kapcsolatok jók, magas szintű látogatások. 2010-ben Károly trónörökös járt Budapesten, de II. Erzsébet királyné is járt már a Gundelben…
§  Művelődési kapcsolataink alapját az 1987-ben megkötött kulturális, oktatási, tudományos és technológiai egyezmény alkotja, amely jelentős támogatást nyújt az angol nyelv hazai oktatása, a nyelvtanárok képzése és az angol tanítási nyelvű gimnáziumok működtetése terén. 1998. március 16-án hivatalosan megnyílt a londoni Magyar Kulturális és Tájékoztató Központ (Magyar Intézet).
§  Az EU-csatlakozás után a brit felsőoktatási intézmények a felvett magyar hallgatók esetében nem a külföldiek számára megállapított igen magas tandíjat alkalmazzák, hanem a jóval alacsonyabb hazait.